W szpitalach i innych placówkach medycznych używa się przede wszystkim narzędzi jednorazowych, które są całkowicie jałowe. Istnieje jednak spora grupa narzędzi wielorazowego użytku, które muszą być sterylizowane. Służą do tego autoklawy.
Co to są autoklawy medyczne?
Dezynfekcja sprzętu medycznego nie jest w 100% skuteczna, choć zabija ponad 99% wirusów i bakterii, to jednak narzędzia nie są całkowicie jałowe. Zapewnia to tylko sterylizacja przeprowadzana w autoklawach.
Autoklaw to specjalne urządzenie o wzmocnionej konstrukcji i hermetycznym zamknięciu. Woda podgrzewana przez grzałkę zmienia się w parę wodną, która zwiększa ciśnienie w pojemniku. Autoklawy medyczne wyposażone są dodatkowo w manometr do mierzenia ciśnienia, termometr oraz zawór ciśnieniowy zabezpieczający przed eksplozją w razie zbyt wysokiego ciśnienia.
Zastosowanie autoklawów
Wysoka temperatura oraz ciśnienie powodują, że w takich warunkach giną wszystkie mikroorganizmy i ich formy przetrwalnikowe. Sterylizowane przedmioty są całkowicie jałowe i można bezpiecznie używać ich w sytuacjach konieczności naruszania tkanki skórnej lub gdy może wystąpić takie zagrożenie.
Powszechnie autoklawy medyczne stosowane są w szpitalach, gabinetach stomatologicznych, gabinetach medycyny estetycznej, weterynaryjnych, ale także w salonach kosmetycznych, tatuażu, piercingu oraz salonach fryzjerskich.
Rodzaje autoklawów
Niektórzy uważają, że kryterium podziału jest miejsce ich zastosowania, np. autoklawy medyczne, autoklawy kosmetyczne, autoklawy weterynaryjne. Nic bardziej mylnego. Autoklawy dzieli się na trzy klasy w zależności od narzędzi i produktów, które będą poddawane sterylizacji.
Najwyższa klasa to klasa B. W autoklawach posiadających taką klasę można sterylizować wszystkie rodzaje narzędzi (nawet tych o porowatej powierzchnie) oraz różne płyny. Największe zastosowanie mają w placówkach medycznych, gdzie skuteczność sterylizacji musi być najwyższa.
Autoklawy klasy S nadają się do sterylizacji narzędzi o gładkiej powierzchni oraz płynów. Doskonale sprawdzają się w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych oraz placówkach podstawowej opieki medycznej.
Najniższą klasę posiadają autoklawy N. W zasadzie są to autoklawy pomocnicze, ponieważ nie wytwarzają próżni. Można stosować je tylko do sterylizacji małych narzędzi o gładkiej powierzchni.