Foliany to grupa związków zaliczanych do witamin B, której głównym przedstawicielem jest kwas foliowy, czyli witamina B9. Kwas foliowy to związek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, który powinien być dostarczony wraz z dietą. Niedobory kwasu foliowego nie należą do rzadkości, a konsekwencje zdrowotne niedoboru są poważne. Warto zatem wiedzieć, jak skutecznie zapobiegać niedoborom kwasu foliowego.
Jak rozpoznać niedobór kwasu foliowego?
Kwas foliowy – jak każda z witamin z grupy B – wpływa na funkcjonowanie wielu narządów i układów. Reguluje przebieg procesów metabolicznych, wspomaga czynności układu sercowo – naczyniowego, immunologicznego czy nerwowego. Zbyt niski poziom witaminy B9 w organizmie daje zatem zróżnicowane objawy. Nie zawsze łatwo je zauważyć, gdyż objawy te są niespecyficzne i często sprowadzają się do zwiększonego ryzyka rozwoju chorób przewlekłych. Niedobór kwasu foliowego wpływa negatywnie na poziom homocysteiny we krwi. Aminokwas ten nie pełni w organizmie funkcji budulcowych, odpowiada natomiast za przemiany innych aminokwasów. Jednak zbyt wysoki poziom homocysteiny jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka miażdżycy i jej powikłań, w tym zawału serca. Kwas foliowy to jeden z najważniejszych modulatorów homocysteiny, czyli związków normalizujących jej poziom we krwi. Niedobór kwasu foliowego prowadzić może do rozwoju anemii megaloblastycznej – zbyt niskiemu poziomowi czerwonych krwinek towarzyszą wtedy poważne zaburzenia neurologiczne. Inną konsekwencją niedoboru kwasu foliowego są wady cewy nerwowej u płodu, a także większe ryzyko rozwoju nowotworów.
W przypadku podejrzenia niedoboru kwasu foliowego warto wykonać badanie poziomu tego związku we krwi, pomocniczo oznaczyć można także poziom homocysteiny i morfologię krwi. Niski poziom kwasu foliowego wymaga konsultacji z lekarzem; jednak nawet osoby o prawidłowych wynikach krwi powinny zadbać o odpowiednią podaż kwasu foliowego w ramach profilaktyki.
Foliany czy kwas foliowy? Co je różni?
W celu profilaktyki niedoboru kwasu foliowego należy przede wszystkim zadbać o właściwie zbilansowaną dietę. Codziennie warto spożywać zielone liście warzyw, cytrusy, produkty pełnoziarniste, ryby i mięsa, jaja, drożdże. Poza dietą warto sięgnąć po suplementy diety – ale tylko takie, które zawierają foliany a nie syntetyczny kwas foliowy. Czym się różnią te związki? Zarówno naturalne foliany, jak i kwas foliowy muszą być w organizmie poddane reakcji metylacji, czyli przekształceniu do aktywnego 5 – MTHF. Jednak w przypadku syntetycznego kwasu foliowego przemiany te zachodzą dużo mniej efektywnie, co czyni taką suplementację mało skuteczną.
Suplementy diety z naturalnymi folianami dostarczają doskonale biodostępnych związków aktywnych. Dla jeszcze lepszej przyswajalności witaminy B9 warto połączyć ją w jednej formule z innymi witaminami z grupy B. Takie rozwiązanie wykorzystano w witaminie B complex marki Cheers. Poza kompletnym zestawem doskonale przyswajalnych witamin z grupy B, w skład suplementu diety B complex wchodzą inne związki zwiększające wchłanianie witamin – piperyna, cholina i inozytol. Co więcej – witamina B complex Cheers wyróżnia się składem clean label, czyli formułą wolną od jakichkolwiek szkodliwych, syntetycznych dodatków. To bez wątpienia suplement diety doskonałej jakości, który skutecznie uzupełni poziom witamin z grupy B w organizmie i zminimalizuje ryzyko ich niedoborów.