Bandaże elastyczne to niezwykle przydatne rodzaje opatrunków, które sprawdzają się w wielu różnych sytuacjach. Warto zapoznać się z głównymi możliwościami ich zastosowania w praktyce.
Specyfika bandaży elastycznych
Bandaż elastyczny to jeden z rodzajów materiałów opatrunkowych. Tego rodzaju bandaże są wytwarzane z dość elastycznych tkanin, dzięki czemu można je dowolnie dopasowywać do ciała. Najczęściej produkuje się je z bawełny z dodatkiem włókien syntetycznych, które sprawiają, że bandaż jest bardziej rozciągliwy. Wśród głównych zalet bandaży elastycznych można wskazać również dobrą przepuszczalność powietrza, która zapewnia wentylację. W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane rodzaje bandaży elastycznych, które różnią się między sobą przede wszystkim długością oraz szerokością. Długość bandaża najczęściej wynosi od czterech do pięciu metrów, a jego szerokość od ośmiu do piętnastu centymetrów. Szerokość bandaża dobiera się w zależności od pełnionej funkcji oraz miejsca założenia.
Zastosowanie bandaży elastycznych
Opatrunki w formie bandaży elastycznych mają bardzo szerokie możliwości zastosowania w praktyce, podczas opatrywania ran i urazów. Bandaże tego typu są dość rozciągliwe, a więc najczęściej się ich używa do usztywniania poszczególnych części ciała, w szczególności kończyn górnych i dolnych. Bandaże elastyczne stosuje się zarówno przy złamaniach, jak i zwichnięciach. Bandaż zakończony jest metalową zapinką, dzięki której pozostaje przez cały czas stabilny i nie przesuwa się. Ten typ opatrunku z powodzeniem może być również wykorzystywany w formie opaski uciskowej, na przykład w celu zatamowania krwawienia. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż nie powinno się używać bandaży elastycznych bezpośrednio na rany otwarte.
Używanie bandaży elastycznych
Bandaż elastyczny to opatrunek, który doskonale sprawdzi się w różnych sytuacjach. Nie jest drogi, dlatego warto umieścić w swojej apteczce bandaże elastyczne o różnej szerokości i różnych właściwościach. Bandaż elastyczny można używać na wiele różnych sposobów. Najczęściej stosuje się bandażowanie koliste, które polega na całkowitym przykrywaniu poprzedniej warstwy bandaża przez nową. Jednak możliwe jest również zastosowanie bandażowania śrubowego lub kłosowego.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Bandaże elastyczne.