W obecnych czasach dosyć duża liczba osób, zamiast budować domek jednorodzinny, decyduje się na zakup mieszkania a w szczególności takiego, które wymaga samodzielnego wykończenia. Jedną z najistotniejszych czynności, jaką należy wykonać w takim mieszkaniu (zakładając, że wszystko inne jest już gotowe) jest jego pomalowanie, jednak w pierwszej kolejności należy w odpowiedni sposób przygotować sobie grunt do prac. Przed rozpoczęciem malowania należy zatem zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria malarskie, pamiętając jednak o tym, aby w prawidłowy sposób przygotować swoje ściany do malowania.
Tynk gipsowy
W sytuacji, gdy w mieszkaniu ściany są pokryte tynkiem gipsowym, to oprócz gruntowania nie trzeba w jakiś szczególny sposób przygotowywać tego podłoża. Tynk przed malowaniem musi być całkowicie suchy, jednak w jaki sposób rozpoznać, iż nie jest on mokry? Wystarczy spojrzeć na jego zabarwienie, ponieważ suchy tynk powinien mieć biały lub jasnoróżowy kolor. Jeśli farba zostanie nałożona na mokry lub w połowie suchy tynk, to po krótkim czasie zacznie ona pękać oraz odchodzić od ściany. Jeśli w ścianie nie ma żadnych ubytków, które należałoby uzupełnić, to taką ścianę można zagruntować i przystąpić do malowania.
Ściany z płyty kartonowo-gipsowej
Ściany w nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej wykańczane są płytami gipsowo-kartonowymi, ponieważ zapewniają one idealną gładkość, dzięki czemu w każdym miejscu płaszczyzna jest jednolita (w przypadku tynków gipsowych niestety nie zawsze tak się dzieje). Oczywiście taką powierzchnię również należy w odpowiedni sposób przygotować do malowania, ponieważ miejsca po wkrętach mocujących należy równo zaszpachlować. Jeśli się tego nie zrobi, to po malowaniu nierówności będą się niestety rzucały w oczy.
Malowanie ściany
Jeśli podłoże ścian zostanie przygotowane zgodnie z zaleceniami, to można przystąpić do prac malarskich. W przypadku malowania ściany po raz pierwszy przed nałożeniem właściwego odcienia farby powierzchnię ściany warto pomalować białą emulsją (rozcieńczoną), aby wyrównać kolor. Taki zabieg polecany jest w szczególności w przypadku ścian z płyt kartonowo-gipsowych. Dlaczego? Z tego względu, ponieważ powierzchnia takich płyt różni się w niektórych miejscach kolorem, dlatego też zastosowanie farby podkładowej jest w tej sytuacji niezwykle ważne. Po zakończeniu prac przygotowawczych można przystąpić do właściwych prac. O czym należy jednak pamiętać? O tym, aby malować wtedy, gdy temperatura otoczenia jest właściwa (powyżej 10 stopni), dzięki czemu ściany będą szybko schły. Czasami konieczne jest nałożenie dwóch warstw farby, jednak należy pamiętać wtedy o tym, aby kolejne warstwy emulsji nakładać w odstępie ok. 2-4 godzin od pierwszego malowania.