Kolory wykładzin biurowych

Planując przestrzeń biurową, łatwo wpaść w pułapkę zbytniego skupienia się na różnych parametrach technicznych, takich, jak np. gramatura wykładziny i zupełnie zapomnieć o kwestiach estetycznych. To duży błąd! Wizualna strona projektu danego wnętrza będzie miała wpływ nie tylko na wizerunek w oczach zewnętrznych gości, ale też na wydajność pracowników.

Uwaga i skupienie

Liczne badania psychotechniczne pokazują jednoznacznie, że kolorystyka przestrzeni biurowej wpływa na produktywność pracujących w niej osób. Jaskrawe kolory wpływają negatywnie na skupienie i mogą wywoływać niepokój lub rozdrażnienie. Zbyt ciemne barwy przytłaczają i pochłaniają światło, sprawiając wrażenie, że pomieszczenie jest gorzej oświetlone, niż w rzeczywistości.

Wykładzina do biura powinna być w jednolitym kolorze, ewentualnie w bardzo delikatny, nierzucający się w oczy wzór bez kontrastowych elementów. Warto wybierać ciepłe, jasne kolory o małym nasyceniu, gdyż działają one aktywizująco na pracowników. Jeśli w pomieszczeniu ani za oknem nie ma żadnych zielonych akcentów, warto rozważyć np. jasną, pastelowozieloną wykładzinę – jeśli tylko kolor ten będzie pasował do ścian i innych elementów wystroju, będzie zdrowy dla wzroku pracowników, zwłaszcza tych pracujących dużo przy komputerach.

Pragmatyczność

Nie wszystkie pomieszczenia w biurze muszą być zoptymalizowane pod względem wydajności ich pracowników. Miejsca takie jak składziki, serwerownie czy korytarze rządzą się innymi prawami: powinny być przede wszystkim praktyczne.

W tych miejscach doskonale sprawdzą się wykładziny szare. Kurz jest na nich znacznie mniej widoczny, dzięki czemu np. często uczęszczany korytarz czy schody nie będą wymagały odkurzania częściej niż pozostałe części budynku.

Nuta szaleństwa

W miejscach, które nie wymagają skupienia, takich jak np. chill room czy stołówka, można pozwolić sobie na bardziej ekstrawaganckie rozwiązania.

Bardziej nasycone barwy, wzorzyste wykładziny lub mozaika z płytek wykładzinowych w kontrastowych kolorach w kilku pomieszczeniach w danym budynku pomogą uniknąć wrażenia „bezduszności” czy „sterylności” wnętrza.