Jak walczyć z agresją u dziecka?
Dużo osób zastanawia się nad tym aspektem. Wasze dziecko też jest nadmiernie agresywne? Co robić w takiej sytuacji? Kiedy udać się do psychologa? Najważniejsze fakty na ten temat zostały przytoczone w poniższym wpisie.
Jaka jest geneza problemu?
Bez wątpienia najważniejsze jest to, aby znaleziona była geneza tego problemu. Jeśli Wasze dziecko na przykład jest nadmiernie agresywne według pani z przedszkola czy nauczycielki w szkole, to prawdopodobnie tam tkwi kłopot. Zwłaszcza, jeśli w domu nie macie ze swoją pociechą nawet najmniejszego problemu. Warto zatem dowiedzieć się, co tak naprawdę dzieje się za murami tej placówki. Być może Waszemu dziecku dokuczają inni koledzy lub problem tkwi w nauczycielach, którzy podnoszą głos czy stresują dzieci, kiedy te nie potrafią na przykład dobrze zrobić zadania itp. Warto zatem poznać opinie nie tylko głównego wychowawcy, ale także na przykład rodziców innych dzieci. Być może ten problem występuje bowiem w różnych sytuacjach. Na tej podstawie będzie można wysunąć odpowiednie wnioski i podjąć optymalne kroki – nawet związane ze zmianą przedszkola lub szkoły. Jeśli bowiem tu tkwi problem, to nie warto narażać dziecka na stresowe sytuacje, które powodują u niego agresję z tego tytułu.
Szczera rozmowa to podstawa
Oczywiście, każdy rodzic powinien także porozmawiać ze swoim dzieckiem. Pociechy mające zaufania do swoich dorosłych opiekunów często zwierzają im się ze swoich problemów. To nierzadko najlepsza droga, aby dowiedzieć się, dlaczego dziecko jest agresywne w szkole. Sytuacja jest odwrotna? Wszystko dlatego, że w szkole pociecha zachowuje się jak aniołek, a problemy stwarza tylko w domu czy mieszkaniu? W takim razie tutaj gdzieś tkwi problem. Badania pokazują, że często dzieci stają się agresywne, kiedy na przykład na świat przychodzi ich młodszy brat lub siostrzyczka. Są po prostu zazdrosne i uważają, że teraz nie będą otrzymywały wystarczająco dużo miłości itd. Warto zapytać dzieci, czy taka rzeczywiście jest przyczyna nadmiernego zdenerwowania występującego w ostatnim czasie. Nie da się ukryć, że szczera rozmowa pozwala znaleźć genezę problemu, a następnie ją wyeliminować. Poza tym dzięki temu poprawia się więź między dorosłymi, a dziećmi.
Kiedy warto udać się do psychologa?
Czasami dzieje się tak, że zwykła rozmowa nic nie daje. W pewnych sytuacjach dziecko bowiem zbyt mocno zamyka się w sobie. Na pewno tego aspektu nie wolno bagatelizować. Trzeba zrobić zatem wszystko, aby problem został rozwiązany. Nierzadko przydaje się pomoc fachowca. Dobry psycholog jest na wagę złota. Takie osoby mają wiedzę, doświadczenie, a także odpowiednie podejście do małych pacjentów. Warto zdawać sobie z tego sprawę.