Bonsai stało się prawdziwą sztuką tworzenia kreatywnych kompozycji, których głównym elementem jest karłowate drzewko. Do ukształtowania miniaturki niezbędne są cierpliwość, zaangażowanie i zamiłowanie do ogrodnictwa.
Jak długo powstaje bonsai?
Sztuka tworzenia miniaturowych kompozycji rozwinęła się Japonii i odzwierciedla jedną z głównych cech mieszkańców tego kraju, czyli cierpliwość. Bonsai wymaga poświęcenia czasu oraz rozplanowania regularnej pielęgnacji. Najbardziej znane okazy miniaturowych krzewów powstawały przez wiele lat i hodowane były przez kolejnych ogrodników. Dla uzyskania pożądanego kształtu konieczna jest znajomość wymagań danej rośliny oraz umiejętne jej przycinanie. Hodowla miniaturowych drzewek uważana jest za trudną i pracochłonną, jednak duża część niepowodzeń wynika właśnie z braku podstawowej wiedzy.
Tworzenie miniaturowych wersji drzew i krzewów
Ogród ozdobiony drzewkami bonsai nabiera egzotycznego charakteru i staje się prawdziwą ozdobą i powodem do dumy. Jednak miniaturowe rośliny wcale nie muszą być wybierane spośród azjatyckich drzew lub krzewów. Doskonale sprawdzą się w tej roli dęby oraz wiąz lub popularna sosna. Bonsai powstaje poprzez posadzenie roślin w płaskich pojemnikach z małą ilością ziemi. Takie warunki sprawiają, że korzenie nie mają możliwości nadmiernego rozwoju i tym samym nie są w stanie wytworzyć rośliny o pełnych rozmiarach. Kolejnym warunkiem stworzenia miniaturowego drzewka jest regularne przycinanie gałązek, aby nie dopuścić do ich zbyt chaotycznego rozrastania się.
Gdzie postawić drzewko bonsai?
Miniaturowy krajobraz powinien stać w miejscu reprezentacyjnym, w którym nie będzie przytłoczony przez inne elementy dekoracji. Roślina musi również mieć zapewniony odpowiedni dopływ światła. Niektóre drzewka będą wymagały miejsc bardzo nasłonecznionych, a inne doskonale odnajdą się w wilgotnej łazience. Wiosną i latem bonsai może stanowić oryginalną ozdobę balkonu lub tarasu.