Historia powstania tokarki

Tokarka jest niezastąpionym urządzeniem, które jest szeroko wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki niej możemy otrzymać wiele przydatnych przedmiotów. Wykorzystuje się ją w motoryzacji, stomatologii, hutnictwie i wielu innych branżach.

Historia powstania

Pierwszych tokarek można doszukiwać się już w starożytności! Etruskowie przed naszą erą opracowali pierwszą prymitywną maszynę, która miała służyć obróbce kamienia czy metalu. W średniowieczu opracowano koło napędzane wodą. Leonardo da Vinci jest projektantem tokarki ręcznej. W 1712 roku powstał prototyp automatu służący do kopiowania. Metalowe urządzenie powstało w XIX wieku, a w 1870 roku powstało automatyczne urządzenie tokarskie. Aktualnie, najnowocześniejsza jest tokarka CNC – zrodziła się wraz z dynamiką cyfryzacji.

Już w starożytności dostrzeżono więc korzyści i zalety tego urządzenia. Kolejne lata tylko je udoskonalały. Wraz z rozwojem techniki, nauki, cyfryzacji starano się stworzyć model idealny o szerokim zastosowaniu.

Rodzaje

Istnieje wiele rodzajów tokarek. Podział dokonano ze względu na mechanizm pracy oraz materiał, jaki będzie podlegał obróbce. Kłowe to jedne z najpopularniejszych. Służą do obróbki przedmiotów, które są co najmniej 6-cio krotnie dłuższe od swojej średnicy. Przedmiot instalowany jest między wrzecionem, a kłem. Następne są uchwytowe: przedmiot instalowany jest w uchwycie wrzeciona. Tarczowe służą do produkcji kół oraz tarcz. Istnieją także karuzelowe, rewolwerowe, półautomaty tokarskie, automaty tokarskie i zataczarki.

W kilku branżach wykorzystuje się tokarki specjalizowane. Służą one do obróbki konkretnych przedmiotów lub do produkcji na szeroką skalę. Mowa tutaj np. o kole w przemyśle lokomocyjnym lub wiertłach w przemyśle stomatologicznym. Ponadto, wykorzystuje się je w motoryzacji, hutnictwie, hydraulice itp.

Jakie urządzenie wybrać dla swojej firmy?

Optymalne zastosowanie mają tokarki uniwersalne. Służą one do różnego rodzaju obróbki wielu materiałów. Najlepiej szukać wyposażonych w wiele uchwytów, którymi można poddać obróbce zgrubnej, płaskiej, powierzchni cylindrycznych, stożkowej oraz do cięcia.

Tokarkami uniwersalnymi można poddać obróbce materiał o wielu kształtach, rozmiarach i masie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top Poręba