Dieta niskokaloryczna, w przeciwieństwie do wielu innych pomysłów na odchudzanie, jest uważana za rozwiązanie dość bezpieczne. Warto jednak zadać sobie pytanie o to, czy rzeczywiście może być stosowana przez każdego. Dobrze też zastanowić się nad tym, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do korzystania z niej.
Dla kogo dieta niskokaloryczna?
O diecie niskokalorycznej mówi się jako o rozwiązaniu, które powinno przypaść do gustu wielu osobom. Trudno o lepszą opcję dla osób, którym marzy się pozbycie się w krótkim czasie nadmiaru kilogramów zwłaszcza, jeśli są to osoby mające poważne opory przed stosowaniem modnych w ostatnich latach głodówek. Oczywiście, nawet diety tego rodzaju, choć nie są to pomysły na odżywianie tak restrykcyjne, jak głodówki i posty, powinny być wcielane w życie pod kontrolą lekarza.Diety niskokaloryczne bazują na obniżeniu zapotrzebowania na kalorie. Prowadzą do systematycznego spadku wagi wynoszącego około 0,5-1 kilogram na tydzień. Są zatem zalecane przede wszystkim tym osobom, które zmagając się z nadwagą i otyłością, nie mają jeszcze poważniejszych problemów ze zdrowiem. Jadłospis takich diet można, bez większego trudu, znaleźć na stronach internetowych. Jeśli jednak tylko istnieje taka możliwość, warto ułożyć go korzystając ze wsparcia dietetyka.
Przeciwwskazania przy dietach niskokalorycznych
Choć dieta niskokaloryczna jest chwalona jako rozwiązanie skuteczne, z całą pewnością nie można mówić o niej jako o rozwiązaniu sprawdzającym się bez względu na okoliczności. Nie ma mowy o stosowaniu jej przez osoby w ciąży i karmiące piersią, nie powinna być też proponowana także pacjentom niepełnoletnim oraz osobom w podeszłym wieku. Przeciwwskazaniem do jej stosowania są także zdiagnozowane już zaburzenia odżywiania.
Przygotowując się do diety niskokalorycznej warto też pamiętać o tym, że jej utrzymanie nie jest wcale prostym zadaniem. Jej stosowanie wiąże się z liczeniem kalorii, a tym samym konieczne są pewne ograniczenia w menu. Także efekty diety często są opisywane jako nietrwałe. Pacjenci chudną tak długo, jak długo przestrzegają dość rygorystycznego menu. Każde rozluźnienie prowadzi jednak do powrotu do dawnej wagi, a nawet – do tak zwanego efektu jo-jo.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.