Aby otworzyć swój gabinet fizjoterapii, nie wystarczy zarejestrować działalności gospodarczej. W wypadku tej profesji należy spełnić kilka dodatkowych warunków. Jakich?
Chcąc rozpocząć prowadzenie własnego gabinetu fizjoterapii należy przede wszystkim uzyskać wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Podmiot, który zamierza wykonywać zawód medyczny (jakim niewątpliwie jest zawód fizjoterapeuty) musi złożyć w Urzędzie Wojewódzkim specjalny wniosek o wpis do rejestru.
Prawo wykonywania zawodu
Oczywiście każda osoba, która chce prowadzić gabinet, musi posiadać prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, a także odpowiedniego dokumentu, który to potwierdza. Dokument „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty – PWZF” wydawany jest przez Krajową Radę Fizjoterapeutów po dokonaniu odpowiedniego wpisu do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów.
Własny gabinet nie dla każdego
To jednak nie koniec formalności i uregulowań prawnych. Osoby chcące świadczyć usługi zdrowotne z zakresu fizjoterapii, mogą udzielać samodzielnie świadczeń tylko wtedy, jeśli zakończyły studia (z tytułem licencjat lub magister) i posiadają co najmniej 3- lub 6-letnie „doświadczenie w zawodzie fizjoterapeuty”, z zastrzeżeniem, że odbyte praktyki i staże w trakcie kształcenia nie są brane pod uwagę. Osoby nie spełniające tych kryteriów mogą otworzyć swój gabinet, jednak muszą współpracować z osobą, która posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.
Gabinet i sprzęt
Otwarcie własnego gabinetu wiąże się także z wynajęciem lokalu, posiadającego odpowiednie zaplecze i infrastrukturę. Należy pamiętać, że gabinet powinien być dobrze wyposażony. Specjalistyczny sprzęt do podstawa, bez której wykonywanie usług będzie niemożliwe. W zależności od oferowanych zabiegów, gabinet powinien być wyposażony w leżankę, stół i drabinki rehabilitacyjne, zestawy do naświetlań, magnetoterapii, specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń manualnych i wiele innych. I tutaj znowu pojawiają się kwestie ustawowe, albowiem fizjoterapeuta może wykonywać zabiegi używając wyłącznie wyrobów medycznych, które spełniają wymagania określone w ustawie o wyrobach medycznych. Co to oznacza w praktyce? Cały sprzęt znajdujący w gabinecie, na którym będą wykonywane zabiegi, powinien posiadać niezbędne certyfikaty oraz zostać zgłoszony do Prezesa Urzędu Regulacji Leków i Wyrobów Medycznych. Zabronione jest wykorzystywanie sprzętu wykonanego własnoręcznie, bez odpowiedniego dopuszczenia go do użytku na terenie Unii Europejskiej.
Artykuł przygotowany we współpracy z Versum.