Nietrzymanie moczu, inaczej inkontynencja jest schorzeniem, które dotyka większość kobiet, a także mężczyzn w starszym wieku. Polega na niekontrolowanym i przypadkowym wycieku moczu. Problem ten wskazuje przede wszystkim na problemy z mięśniami dna miednicy, które otaczają cewkę moczową, przez co nie zostaje ona zamknięta do samego końca.
Jakie występują rodzaje nietrzymania moczu?
Istnieje wiele rodzajów nietrzymania moczu, lecz jednym z najczęściej spotykanych jest nagłe nietrzymanie moczu, które pojawia się w sytuacji wysiłku fizycznego, czy kichania. Równie często spotykanym rodzajem jest mieszane nietrzymanie moczu, które pojawia się w sytuacjach stresowych, u osób z problemami nagłego nietrzymania moczu.
Kolejnym z rodzajów nietrzymania moczu jest niecałkowite opróżnianie pęcherza, czego przyczyną może być niedrożność ujścia pęcherza lub nieprawidłowe działanie jego mięśni. Istnieją również inne rodzaje tego schorzenia, a mianowicie nietrzymanie moczu w sytuacjach stresowych, czy nietrzymanie czynnościowe.
Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn?
Głównymi przyczynami, które związane są z tym schorzeniem, są uszkodzenie lub zwężenie cewki moczowej, nieprawidłowe działanie mięśni dna miednicy, czy infekcja dróg moczowych. Nietrzymanie moczu występuje również u mężczyzn, którzy mają problemy z prostatą.
Na nietrzymanie moczu narażeni są również mężczyźni, którzy chorują na cukrzycę lub cierpią na inne schorzenia, w tym te związane z zaburzeniami układu nerwowego.
Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn – jak przebiega?
Pierwszym elementem diagnostyki nietrzymania moczu u mężczyzn, jest przeprowadzenie odpowiedniego badania fizykalnego przez mężczyzn. W jego trakcie lekarz może dowiedzieć się więcej na temat układu nerwowego, czy prostaty, a także dokładnie obejrzeć penisa.
Bardzo ważnym elementem w diagnostyce są również testy diagnostyczne, które pozwalają zanalizować ogólną charakterystykę moczu. Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn może przebiegać w sposób małoinwazyjny, a więc przy pomocy odpowiednich ćwiczeń, ale również, w bardziej zaawansowanych przypadkach, przy pomocy odpowiednich zabiegów.