Nowoczesne konstrukcje fotowoltaiczne zaprojektowane zostały w taki sposób, aby nawet po wielu latach użytkowania spełniały swoje podstawowe zadania. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że koniecznie muszą być one wykonane z wysokiej jakości materiałów w dbałości nawet o najmniejsze elementy.
Solidne i niezawodne konstrukcje
Współczesne ogniwa fotowoltaiczne są bardzo drogie, dlatego też tym bardziej warto zadbać o to, aby były one porządnie zamocowane do solidnej konstrukcji. Warto wspomnieć także o tym, że wydajność całej instalacji fotowoltaicznej zależy od prawidłowego umiejscowienia poszczególnych modułów. Kluczem do sukcesu jest to, aby dobrać taki kąt, który pasować będzie do kąta padania promieni słonecznych. W zadaniu tym pomóc mogą właśnie niezawodne konstrukcje fotowoltaiczne.
Wysokiej jakości konstrukcje pod panele coraz częściej pełnią funkcję zabezpieczenia drogich modułów. Stalowe konstrukcje skutecznie chronią przed porywami wiatru, czy też przed kłopotliwą wentylacją od dołu. Przeglądając dostępne na rynku konstrukcje fotowoltaiczne warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość profili, ale również na klasę obejm i klem. Nie można zapominać także o stanie śrub mocujących.
Czym wyróżniają się najlepsze konstrukcje pod panele fotowoltaiczne?
Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne na dachy płaskie bardzo często muszą podnieść moduły z jednej strony. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że niezbędne jest zastosowanie specjalnych wiatrownic, które zabezpieczą panele przed porywistym wiatrem.
Wszystkie elementy konstrukcyjne muszą być oczywiście wykonane z materiału odpornych na korozję i promieniowanie ultrafioletowe. Doskonale sprawdzi się tutaj stal nierdzewna, która dodatkowo nie odkształca się pod wpływem wysokiej/niskiej temperatury. Stalowe konstrukcje bardzo często są malowane proszkowo i zabezpieczone dodatkowymi powłokami cynkowymi. W dużej mierze to właśnie dzięki nim można znacząco wydłużyć żywotność całej konstrukcji.
Oprócz stali nierdzewnej wielu producentów stawia na niezawodne aluminium. W Polsce coraz częściej można spotkać konstrukcje, które w całości wykonane są ze stali ocynkowanej ogniowo. Nowością na rynku fotowoltaicznym jest stal kwasoodporna, stal galwaniczna i aluminium ekstrudowane. Są to solidne i wytrzymałe materiały, które poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Dużym atutem metalowych systemów wsporczych jest także to, że są one łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji.