Azyle dla pieszych – zalety i wady rozwiązania

koralewscy.pl krol (10) .jpg

Bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego jest na najniższym poziomie. Przyczyną tego zjawiska jest to, że w starciu z pojazdem zazwyczaj to pieszy jest poszkodowany, a jego obrażenia dużo poważniejsze. Z tego powodu dbanie o bezpieczeństwo pieszych jest priorytetowe przy planowaniu nowych dróg i remontowaniu już istniejących. Rozwiązaniem problemu w wielu sytuacjach są azyle dla pieszych.

Zalety, jakie charakteryzują azyle dla pieszych

Azyle dla pieszych znacząco zwiększają bezpieczeństwo i przyspieszają poruszanie się po drogach, szczególnie tych o dużym natężeniu ruchu. Ze względu na fakt, że można zatrzymać się w połowie jezdni, przekraczanie ulicy jest zdecydowanie łatwiejsze dla osób o ograniczeniach ruchowych. Ważne jest również to, że pieszy nie musi czekać aż pojazdy z obu kierunków się zatrzymają. Usprawnia to zatem zarówno poruszanie się pieszych, jak i ruch pojazdów. Kolejną zaletą rozwiązania jest fakt, że kierowcy instynktownie zwolnią przed przejściem tego typu, tak aby nie najechać na wysepkę i nie uszkodzić pojazdu. Jest to zatem rozwiązanie, które ma wiele zalet – jednak nie wszędzie możliwe jest zbudowanie azylów – dlaczego?

Główne wady rozwiązania

Główną wadą rozwiązania jest to, że nie w każdym miejscu jest możliwa budowa azylu dla pieszych. Przede wszystkim rozwiązanie to jest implementowane w czasie projektowania nowych dróg lub w czasie planowania remontów już istniejących. Zwiększa to jednak nieco koszty inwestycji i nie zawsze samorządy mogą sobie pozwolić na to bezpieczniejsze rozwiązanie. Istotna jest również szerokość pasów drogowych – gdy będą one zbyt wąskie nie ma możliwości aby wybudować tam azyle dla pieszych. Z tego powodu konieczne jest budowanie wysepek w miejscach gdzie droga na planach jest odpowiednio szeroka i ma wyznaczone dwa pasy. Często po prostu lepszym rozwiązaniem są tradycyjne pasy, gdyż sprostają wymaganiom technicznym i cenowym.

Inne sposoby dbania o bezpieczeństwo pieszych na drodze

Zmiana przepisów prawa to również sposób na poprawę bezpieczeństwa pieszych na drodze. Ograniczenia prędkości w okolicy szkół i przedszkoli, zakaz używania smartfonów czy przyznanie pieszym pierwszeństwa na przejściu to jedne z wielu zmian, które poprawić mogą bezpieczeństwo.

Więcej informacji znajdziesz na stronie azyle dla pieszych.