Uprawa agawy bez tajemnic
Choć nie jest prawdą to, że agawa jest rośliną kwitnącą tylko raz, nie oznacza to wcale, że jej uprawa jest wyjątkowo prosta. Nie powinniśmy jednak sądzić, że osoby zainteresowane nią muszą natychmiast zrezygnować z planów oswojenia agawy.
Agawa – to warto wiedzieć
Agawa jest jedną z tych roślin, których ojczyzną jest Ameryka. Nie oznacza to jednak, że nie możemy jej spotkać w Europie. Pojawia się także w polskich ogrodach, choć wielu hodowców przyznaje, że pierwsza próba jej adaptacji do typowych dla naszej strefy klimatycznej warunków nie była najłatwiejsza. Popularność agawy nie wynika zresztą jedynie z tego, że rzuca wyzwanie hodowcom. Roślina ta pobudza wyobraźnię również dlatego, że charakteryzuje się szeregiem często dość nieoczywistych zastosowań. Sok z agawy jest znany już od stuleci jako remedium na problemy żołądkowe, a rdzeń rośliny był uważany za przysmak kulinarny. Także inne części rośliny szybko znajdowały zastosowanie. Powstawały z nich dachy i szałasy, a także materiał wykorzystywany do produkcji koców i ubrań.
Jak uprawiać agawę?
Jeśli powyższy opis sprawił, że i Ciebie zainteresowała agawa, sprawdź na TropiArt.pl, jak się w nią zaopatrzyć. Nie musisz też obawiać się, że jej uprawa okaże się wyzwaniem, któremu nie sprostasz. Wymaga, oczywiście, pewnego przygotowania, jak już jednak wspomniano, nie ma przed nami większych tajemnic. Jeśli liczymy na powodzenie w uprawie agawy, pamiętajmy przede wszystkim o tym, że mamy do czynienia z rośliną, która kocha słońce. Zwracajmy też uwagę na to, do jakiej ziemi ma trafić. Najlepiej, jeśli będzie to lekka ziemia wyposażona w drenaż na dnie. Co ciekawe, wbrew powszechnemu przekonaniu, agawy nie trzeba intensywnie podlewać. Poważniejszym wyzwaniem może okazać się przezimowanie agawy. Nietrudno jest domyślić się przecież, że nie jest to pora roku, którą można uznać za przyjazną z jej perspektywy. Warto więc pamiętać o tym, że agawa znacznie lepiej niż na zewnątrz będzie się czuła w pomieszczeniu. Miejsce może być stosunkowo chłodne, warto jednak zatroszczyć się o to, aby było dość jasne.