3 zastosowania dla czystka
Czystek zawdzięcza swoją popularność ukrytym w nich substancjom odżywczym, a zwłaszcza polifenolom, które słyną z przystosowania do neutralizacji wolnych rodników, odmładzającego działania i wzmacniania układu immunologicznego. Warto po niego sięgać w okresie przeziębień, a tak naprawdę przez cały rok. Czystek zastosowanie niejedno ma imię.
1 – lecznicza herbata do picia
Najłatwiej przyjmuje się czystek pod postacią herbaty. Aby przygotować z niego smaczny i do tego uzdrawiający napar, należy wybrać wysokojakościowy susz, złożony głównie z suszonych listków i kwiecia, w którym nie będzie za dużo gałązek, a następnie zalać go wrzątkiem, przykryć spodkiem i zaparzać przez ok. 10 minut.
W przypadku gdy nie używa się zaparzaczy chroniących przed przedostaniem się suszu do napoju, napar należy przelać przez małe sitko, by go odcedzić. Wszystkie czystek właściwości lecznicze zostaną uwolnione pod wpływem codziennego spożywania mikstury, do której można dodać trochę słodzika lub cytryny, by była smaczniejsza i miała ciekawszy aromat.
2 – naturalna płukanka
Skoro czystek ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, jak najbardziej może odnaleźć się w roli naturalnego środka do płukania jamy ustnej. Aby wykorzystać go w tej roli, nie trzeba go nawet specjalnie oddzielnie zaparzać, bo wystarczy wykorzystać przygotowany wcześniej napar, którego nie wypiło się do końca, by po prostu go nie zmarnować.
Płukanka przygotowana z czystka lekarskiego zadziała równie dobrze co gotowe płyny dentystyczne z drogerii lub apteki. Pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, zapewni wysoki poziom higieniczności, a do tego przyczyni się do delikatnego rozjaśnienia płytki nazębnej, która z czasem pod wpływem różnych czynników może stać się wyraźnie poszarzała.
3 – ziołowa inhalacja na infekcje
Informacja o poprawianiu odporności jest dość ogólna, podczas gdy czystek lekarski zdecydowanie najlepiej radzi sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych. Aby wykorzystać go do pokonania anginy, zapalenia krtani lub po prostu bólu gardła czy chrypki, wystarczy przygotować z niego ziołową inhalację.
Podwójną porcję czystka lekarskiego należy zalać gorącą wodą, a po ok. 10 minutach pochylić się nad nią i przykryć głowę ręcznikiem. Parę należy wdychać przez przynajmniej kilkanaście minut. Zawsze trzeba to robić nosem.